PRACOWNIA DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ - RTG

W przypadku niektórych badań w celu uniknięcia kolejek konieczne jest ustalenie ich terminu:

REJESTRACJA tel. (81) 516 26 41

lub osobiście: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 17:30

W dniu badania prosimy o zgłaszanie się do Rejestracji w celu dopełnienia formalności (wpis do ewidencji, komputera).

Wynik badania (płyta CD + opis) może odebrać pacjent osobiście lub upoważniona osoba.

rtg cd1

Aby badanie obrazowe było właściwie wykonane, konieczne jest, w większości przypadków odpowiednie przygotowanie pacjenta. Bardzo istotne jest także uświadomienie pacjentowi, jakim procedurom będzie poddany. Oprócz etycznego aspektu tej sprawy – właściwe, podmiotowe traktowanie badanego, przyczyni się do łatwiejszej realizacji danej procedury diagnostycznej. Dlatego tak ważna jest aktywna współpraca z radiologiem zarówno lekarza kierującego jak i pacjenta.

Poniżej podajemy szereg informacji, które ułatwią przygotowanie do podstawowych badań radiologicznych:

DIAGNOSTYKA KONWENCJONALNA
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

KONTRASTOWE BADANIE NEREK I DRÓG MOCZOWYCH

W dniu poprzedzającym badanie choremu rano podaje się lekkie, niewzdymające pokarmy oraz doustny środek przeczyszczający, a wieczorem stosuje się doodbytniczo wlew oczyszczający z 2 litrów wody, w dniu badania chory pozostaje na czczo.

ZDJĘCIE RTG KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO I MIEDNICY

W przed dzień badania choremu podaje się lekkie niewzdymające pokarmy oraz doustny środek przeczyszczający.

W dniu badania chory pozostaje na czczo.

W radiologicznej diagnostyce konwencjonalnej stosuje się promieniowanie jonizujące X (rentgenowskie).

Dodatkowe informacje: Środki cieniujące