Wniosek złożony przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach w naborze Ministerstwa Zdrowia w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) na realizację przedsięwzięcia „Rozbudowa infrastruktury dla Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego SP ZOZ Nr 1 w Bełżycach” uzyskał pozytywną rekomendację do realizacji.
Po podpisaniu umowy, Ministerstwo Zdrowia przyzna nam dofinansowanie w wysokości 17 002 709,99 zł na inwestycje w obszarze opieki długoterminowej. Opieka ta ma kluczowe znaczenie w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę dostosowaną do potrzeb osób starszych.
„Fakt, że w 2024 r. udało się odblokować środki z KPO na ten cel, to ogromny sukces Ministerstwa Zdrowia. Co więcej udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską zmianę charakteru przyznawanych środków finansowych. Środki na inwestycje w opiekę
długoterminową i geriatryczną, które pierwotnie były przewidziane jako pożyczki, zostały przekwalifikowane jako granty. Dla mniejszych szpitali powiatowych, które nie miałyby możliwości zaciągania pożyczek z KPO ma to kluczowe znaczenie. Mogą bowiem skorzystać z bezzwrotnych grantów” – podkreśla minister Izabela Leszczyna.
To istotne wsparcie finansowe pozwoli nam podnieść standardy opieki i leczenia seniorów oraz osób wymagających stałej opieki w naszym powiecie.
Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę budynku Szpitala Powiatowego im. Dr. Wojciecha Oczki w Bełżycach, w którym obecnie mieści się Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy o budowę nowej części budynku i połączenie jej z dotychczasowym budynkiem łącznikiem. ZPO zostanie więc przeniesione do nowej lokalizacji. Pozwoli to zwiększyć liczbę łóżek z 45 do 66.
Prace budowlane obejmują rozbudowę infrastruktury, z dostosowaniem do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W ramach projektu przewidziano także zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz wyposażenia, w tym mebli i urządzeń wspomagających, co podniesie komfort opieki nad pacjentem i pracy personelu. Wyposażenie to umożliwi lepsze świadczenie usług rehabilitacyjnych i pielęgnacyjno-opiekuńczych zgodnych z obowiązującymi standardami.
Projekt zakłada również szkolenia dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i logopedów. Kursy obejmować będą specjalizacje z zakresu opieki długoterminowej, leczenia ran, EKG oraz nowoczesnych metod rehabilitacji, co pozwoli na zapewnienie lepszej opieki nad pacjentami przewlekle chorymi.
Cieszymy się z uzyskanego wsparcia i mamy nadzieję na sprawne podpisanie umowy oraz szybkie przejście do fazy realizacji przedsięwzięcia, co przyniesie korzyści dla całego powiatu.